Кандидатът за кмет на община Дупница инж. Костадин Костадинов и кандидатите за общински съветници от МК КОД-ВМРО-БВ Асен Кирилов, Георги Георгиев и Юлиан Бараков отдадоха почит на класика на българската литература Димитър Талев, починал на днешната дата преди 57 години. Авторът на "Железният светилник" е бил един от въдворените в т.нар. трудово-възпитателно общежитие край Дупница през 1945г. Към тях на знаковото за десните място се присъедини и авторът на книгата “Дупнишкият концлагер” Лазар Ильов. Инициатор и спомоществовател за издаването й бе инж. Костадинов. Преди 3 години той и съмишлениците му поставиха паметна плоча в устоите на стария Аракчийски мост, надписът на която гласи “Познайте истината и тя ще ви направи свободни”.

Скъпи приятели и съмишленици,

   Знаете, че това място е знаково за нас - като демократи, като дясно мислещи политици, като хора, които не искат да допуснат мълчанието да заглуши истинската история, случила се тук. Преди 78 години на това място, против волята им, без присъди са били въдворени в т.нар. трудово – възпитателно общежитие над 1 600 българи – политически опоненти на комунистическата власт, обикновени граждани, интелектуалци, офицери, творци.

    Избрахме да се съберем тук на 20 октомври, защото днес се навършват 57 години от смъртта на класика на българската литература Димитър Талев, който също е бил сред въдворените в този лагер. Сред принудените да полагат изнурителен физически труд, строейки жп линията Дупница – Бобов дол, да живеят в мизерия, глад и болести, далече от близките си, унижавани и изтезавани. Сред тях са били и хора като химикът Георги Вазов – син на легендарния генерал Владимир Вазов и племенник на народния поет Иван Вазов, драматургът на Народния театър Хрисан Цанков – брат на министър – председателя Александър Цанков, художникът Борис Денев, управителят на БНБ и министър на финансите Марко Рясков и още много други инакомислещи наши сънародници, наричани от тоталитарната власт “бивши хора”.

    Всичко, случило се тук, беше потънало в забвение повече от половин век. Извадихме го на светло, за да знаем истинската история и за да не допускаме тя да се повтори. Поставихме тази паметна плоча, която след месеци беше вандалски унищожена от хора, които не искат истината за репресиите на комунизма да излизат наяве и които пропагандират така опасната носталгия по миналото. Озадачи ни, обаче, не тяхната реакция – тя беше очаквана, а удобното мълчание на онези местни политици, изтъкващи се само в предизборни кампании като десни и развяващи знамето на демокрацията, за да скрият зад него дългогодишната си обществена апатия.

Ние държим на паметта и на принципите. Ще продължим да ги следваме, да отстояваме демократичните ценности и да ги предаваме на децата си. Защото който няма очи за миналато, не вижда бъдещето”, каза пред паметната плоча на мястото на Дупнишкия концлагер кандидатът за кмет на Дупница от МК КОД-ВМРО-БВ инж. Костадин Костадинов.

 

 

 

Купуването и продаването на гласове са престъпления.

 

 

Dupnicanews.EU