Засилен интерес към закупуване на парцели в дупнишките села отчитат местните брокери на недвижими имоти. Тенденцията е факт от няколко месеца. Интересът идва предимно от столичани, които търсят къщи с дворове, предимно в селата Тополница, Самораново и Сапарево, обясни брокерът Красимир Илиев. Имотите се купуват въпреки относително високите цени, заради близостта едновременно до природата и до столицата, както и до международния път за Гърция. Единственото раздвижване на имотния пазар в Дупница пък се дължи на интереса към наемане на жилища и магазини. Сделките с наеми отдавна изместват продажбите на имоти в града. Цените за наем отбелязват спад с около 20-30% в сравнение с миналата година. Обзаведен двустаен апартамент може да се наеме за 100 лева. Няма търсене на ново строителство, включително и в идеалния център на Дупница, заради цените от 600 до 800 евро на квадратен метър, каза още Илиев. Инцидентни са сключените сделки, като те са за покупка на магазини на партерните етажи. Високи остават цените на търговските обекти под наем в центъра. За магазинче от 20 квадратни метра на ул. „Николаевска” месечният наем варира от 400 до 600 лева. С високите цени се обясняват и множеството празни помещения по главната търговска улица в Дупница.

Изабелла Соколова

 

 

Проект за насърчаване на екологосъобразния риболов внесе в Агенцията по рибарство и аквакултури община Дупница. Проектът е на стойност 398 616 лева и предвижда подпомагане на рибарския бизнес чрез щадяши околната среда дейности. Сред тях са насърчаване на риболова в местните водоеми, както и периодичното им почистване, съпроводено с т.нар. зелени кампании, обясни експертът от отдел „Европроекти” в кметството Ели Подгорска. Местните предприемачи, занимаващи се с рибарство, ще бъдат подпомогнати с информация както за екологичните риболовни методи, така и за съхранението и пласирането на продукцията. Проектът предвижда и организиране на рибен фестивал в Дупница, на който ще бъдат презентирани различни рибни ястия. Община Дупница е единствената в Кюстендилска област, проявила интерес към специфичната тематика на проекта, каза още Подгорска.

Изабелла Соколова

Лек автомобил БМВ с испанска регистрация и с интервенция върху номера на рамата, е установен от дупнишки полицаи вчера. Проверката е извършена на главен път Е-79. Автомобилът, който е управляван от 36-годишен софиянец, е оставен на съхранение в РУП Дупница. Работата по случая продължава РУП-Дупница.

Dupnicanews.EU

За 1 и 2 декември е насрочено общественото допитване в Дупница, съобщи председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов. 10 анкетни бюра ще бъдат обособени в града и по едно във всяко от 16-те села. Комисиите в тях ще са съставени от доброволци от различни политически партии. Гражданите ще попълват анкетни карти, а резултатите ще бъдат обобщавани от централна анкетна комисия, разположена в общината. Допитването ще се проведе в двата почивни дни, като полицията ще запечата и охранява урните през нощта между тях. Дупничани ще дадат мнението си по 5 теми – за място на регионалното депо за битови отпадъци, за символ на града, за включените в бъдещата Алея на славата, за евентуална реконструкция на ГУМ и за обособяване на втори пазар. Конкретните въпроси ще бъдат формулирани след обсъждане в Общинския съвет, с участието и на граждани. Освен терените в селата Джерман и Крайни дол, предвидени за регионално депо, ще бъде включен и трети вариант за разполагането му в северната промишлена зона. Ако дупничани предпочетат третия вариант, решението на Общинския съвет за използване на 50 000 лева за проучването му, взето на извънредната сесия, ще бъде преразгледано, заяви Константинов. „Надява се относно регионалния център за отпадъци хората да са разбрали, че ние сме заложници на едно старо решение на предишния кметски екип, който се е съгласил да Дупница да приеме отпадъците на почти цялата област. Ако не го изпълним, общината понесе огромни финансови санкции”, каза още той. Предвижда се и отрицателен отговор на въпроса за депото, за гражданите, които предпочитат да остане досегашното сметище в жк „Бистрица”. Местната управа не е определила минимум от гласове, за да признае резултатите от допитването. Председателят на местния парламент бе категоричен, че ще бъде приет всеки резултат от вота на жителите на общината. Две седмици преди допитването ще се проведе мащабна информационна кампания, за запознаване на гражданите с предложените номинации за Алея на славата, символ на града, както и разяснения относно депото за отпадъци, пазара и ГУМ. За нея кметството ще задели до 5 хиляди лева.

Изабелла Соколова