Общото събрание на сдружението, което има за цел да управлява депонирането на отпадъците в Кюстендилска област - “Рила еко”, ще заседава в понеделник, съобщиха от пресцентъра на Община Дупница. Очаква се кметовете на шестте общини, участващи в обединението – Дупница, Кюстендил, Невестино, Трекляно, Сапарева баня и Бобов дол, и вр. и. д. областен управител Даниела Годинова да се запознаят с доклад на екоминистерството, касаещ изграждането на завод за преработка на болкука. Предвидена е и смяна на изпълнителния директор на “Рила еко”. При учредяването на сдружението за такъв бе избран бившият зам.-кмет по икономическите дейности Йордан Йорданов. Припомняме, че заводът за преработка на отпадъци трябва да бъде изграден в близост до съществуващото сметище в Дупница от испанска фирма. Обещаната инвестиция е в размер на 20 млн. евро. Настоящата кметстка управа в Дупница възнамерява да подложи проекта на обществено обсъждане, преди да бъдат предприети последващи стъпки за решаването на проблема с отпадъците.

Димитринка Симеонова

Бившият председател на Общински съвет-Дупница Явор Тодоров преглътна обидата от съветника Първан Дангов и оттегли тъжбата си срещу него. На поредното съдебно заседание по делото, по искане на Тодоров, съдия Мая Гиздова прекрати делото за обида, заведено заради репликата на екскмета “частен Общински съвет”, изречена в ефира на местната телевизия. Ексшефа на местния парламент не сочи конкретни мотиви за оттеглянето на претенциите си срещу Дангов. С прекратяването на делото отпада и предявения граждански иск на стойност 10 000 лв., който трябваше да компенсира нанесените върху ищеца неимуществени вреди. Тодоров, както и неговият адвокат Владимир Радев, не присъстваха на заседанието.

Въпреки прекратяването, по настояване на Първан Дангов и защитничката му Юлия Динева, повторно бяха разпитани дупнишкият психиатър д-р Александър Паризов и стоматологът д-р Васил Аргиров. От д-р Паризов подсъдимият настоя да научи дали след нанесената обида бившият председател на Общински съвет е бил способен да взима адекватни решения, според служебните му задължения. Психиатърът от своя страна обясни, че Тодоров е бил в тревожно, депресивно състояние, което не се е отразило на работата му. От застрахователната компания, за която се твърди, че е представлявана от Явор Тодоров, не са предоставили точна информация, на кого разчитат в Дупница, стана ясно по време за съдебното заседание. Делото за обида продължава за останалите 15 бивши и настоящи общински съветници, които съдят Дангов. Справка от община Дупница, изискана по настояване на защитата, сочи, че договори с кметството чрез фирми са имали трима общински съветници – Райчо Биволев от РЗС, Стойчо Милев и Росен Минчев от Движение “Нашият град”. Последният е представлявал строителната фирма, собственост на съпругата на кмета на Сапарева баня. Община Дупница да предостави информация за договори между кметството и други съветници, ще поиска съдът, по предложение на защитата. Справката трябва да бъде готова за следващото съдебно заседание, което бе насрочено за 14 февруари. Ищците се отказаха от фонетична експертиза на записа на телевизионното предаване, с която искаха да бъде установено дали той е автентичен. За изготвянето й от Националния институт по криминалистика и криминология е трябвало да бъде заплатена такса от 20 лв. на минута, или 1 200 лв. за целият запис.
Dupnicanews.EU

3 316 души от шестте общини на бившата Дупнишка околия са били безработни в края на 2011г. Те са с около 500 по-малко в сравнение със същия период през 2010г., отчете директорът на Бюрото по труда в Дупница Наташа Илиева. Със 150 повече са били регистрираните в борсата в края на декември, от тези през предходния месец. Сред тях са предимно напуснали БДЖ и Локомотивното депо, както и хора от различни браншове. Традиционно най-висок е процентът на безработицата в община Бобошево, където на борсата са регистрирани 15,5% от местното население. Сред безработните в Дупница преобладават жените и хората с ниско образование. 796-ма са младежите до 29-годишна възраст, които нямат работа. 1087 души са с престой в Бюрото по труда над 1 година, като за периода не им е предлагана работа от трудовите посредници.

Изабелла Соколова

Агенцията по заетостта е обявила свободни места за строителни работници в Израел, съобщи директорът на Бюрото по труда в Дупница Наташа Илиева. Обявената за страната бройка е 3 500. Най-голям процент от тях са за кофражисти и арматуристи, търсят се и специалисти по облицоване на подове и стени, както и работници за мазилки. Изискването към тях  е да разчитат строителни планове, да притежават диплома за завършено професионално обучение или 5 години трудов стаж, доказващ квалификацията им. Друго условие, поставено към кандидатите е да са на възраст между 25 и 40 години, както и да нямат роднини по права линия, които работят в Израел, с изключение на братя или сестри. Заетостта е за 6 месеца, а заплащането е приблизително по около 1 500 долара на месец. Жилищата за работниците са осигурени от работодателя. Срокът за подаване на документи е до 20 февруари. В Бюро по труда – Дупница е постъпила оферта и за работници в Германия.Търсят се 165 души от цялата страна, с много добри познания по немски език, които ще бъдат наети в заведения „Макдоналдс” в три немски града. Образованието в сферата на гастрономията и шофьорската книжка са предимство. Работата е за 6 месеца, а заплащането е по 7,50 евро на час, при 39 часова работна седмица. Срокът за подаване на документи е до 23 февруари. С кандидатите ще бъдат проведени интервюта на немски език в Монтана, Варна и София.

Изабелла Соколова