Информационният портал! Новини от региона.

Второ изборно помещение ще бъде монтирано в 1-ва избирателна секция, намираща се в бившия Механотехникум, ако и в края на днешния изборен ден имат струпване на гласоподаватели, съобщиха от секционната избирателна комисия. Конструкцията му е подготвена в коридора на училището. Въпреки опашките от избиратели миналата неделя, членовете на комисията са спокойни, че ако ситуацията се повтори и днес, всички гласоподаватели ще могат да упражнят правото си на вот. 1080 души гласуват в най-голямата избирателна секция в община Дупница.
Димитринка Симеонова

Гражданин от Дупница се отказа да гласува заради прозрачността на бюлетините. Жалба от Иван Зашев е депозирана в Общинската избирателна комисия. В нея той посочва, че недостатъчно плътната хартия прави видим избора, като по този начин се нарушава правото на свободен вот. Жалбата ще бъде изпратена в ЦИК. Председателят на предизборният щаб на БСП Иван Ибришимов е подал жалба за купуване на гласове срещу Калин Георгиев. Според него, в избирателните секции в ОУ “Неофит Рилски”, Георгиев купувал гласове за кандидата за кмет от ГЕРБ. По случая се извършва полицейска проверка. До 13ч. за кмет на общината са гласували 21,62% или 9 500 дупничани. Също толкова са дали вота си за президент. Припомняме, до същия час на първия тур от изборите бяха гласували 20% от населението на общината.
Изабелла Соколова

Две жалби са депозирани в ОИК от щаба на партия ГЕРБ. Едната е по повод явяването на избрания вече кмет на село Бистрица като застъпник на БСП в избирателна секция в селото. Според закона, кметовете са длъжностни лица и нямат право да представляват която и да е политическа сила. Освен това те имат ангажименти, свързани с организацията на изборния процес. Другата жалба касае присъствието на кандидата за кмет от БСП Станислав Павлов в избирателни секции, което също е забранено. От щаба на БСП са отрекли информацията, за извършването на проверка е информирана и полицията, съобщиха от ОИК. До 10ч. вотът си за кмет на общината са дали 6,60% от населението, а за президент – 6,28%.
Dupnicanews.EU

Засилени мерки за сигурност са предприети в района на изборните секции в бившия Мехонотехникум в Дупница, съобщиха от Общинската избирателна комисия. На първия тур там имаше струпване на гласоподователи от ромски произход и сигнали за търговия с гласове. В сградата са обособени шест секции, в които гласуват жителите на два големи ромски квартала. Дворът на училището е затворен за автомобили, а редът се контролира от две полицейски патрулки. Иначе изборният ден в Дупница започна нормално. Само две секционни комисии работят в намален състав, с по един член по-малко. 43 942 жители на общината имат право да гласуват за кмет и 44 764 – за президент. Балотаж днес се провежда и в селата Яхиново, Самораново и Червен брег. Досега не са постъпили сигнали за нарушения на изборния процес.
Изабелла Соколова