Кметът на Дупница Атанас Янев обжалва 18-те акта, съставени в резултат от извършената финансова ревизия на общината. Според него всички те са били по повод забавени преводи на пари от държавната субсидия за образоваине към училища и детски градини. Атанас Янев подчерта, че текстът в документите бил еднотипен, а информацията от финансовия министър, че санкцията възлиза на 150 хиляди лева не отговаряла на истината. Той смята, че за подобно административно нарушение глобата е от 100 до 1000 лева. Не било истина и твърдението на министъра ,че са констатирани нарушения при възлагането на всички обществени поръчки. Кметът заяви, че процедурите не са били обект на ревизията, извършена от Инспектората към финансовото министерство. Той изтъкна, че отговорността за нарушенията не била само негова, тъй като той само подписвал заповедта, а поне още петима служители били ангажирани с изпълнението и контрола. Кметът увери за пореден път, че до края на мандата ще бъдат изплатени всички дължими суми на училищата, детските градини и читалищата. Възнагражденията си за септември очакват и общинските служители. Преводите на парите за отопление на детските и учебни заведения пък започнали още от днес.

Изабелла Соколова

 

СОУ „Св. Паисий Хилендарски”, което е най-голямото училище в общината, не разполага с пари за отопление. Финансовото състояние на училището е силно затруднено, поради неизплатените от кметството суми за издръжка. „Очакваме да ни бъдат изплатени над 200 хиляди лева от общината”, уточни директорът Виолета Инкьова. Дължимата сума, която е част от преведената целева субсидия за образование, трябва да покрие разходите за доставка на гориво. Остават дължими също и средствата за учебниците от 1 до 7 клас, които държавата предоставя безплатно на учениците. Преподавателите от училището все още са без заплати за месец септември. Най-неотложен обаче остава въпросът с отоплението, тъй като ако температурите се задържат под 18 градуса три поредни дни, парното трябва да заработи, обясни Виолета Инкьова. Тя изрази надежда, че до края на месеца, когато изтича мандатът на настоящата местна управа, училището ще получи забавените средства.

Изабелла Соколова

Без стационарни телефони остана кметската администрация в Дупница. Всеки опит за телефонна връзка с общинарите завършва с предупреждението на оператор, че номерът е несъществуващ. Ще проверя какви са причините, лаконичен бе кмета Атанас Янев. Телефоните най-вероятно са изключени заради неплатени сметки. Градоначалникът все пак допусна, че телефонната връзка на администрацията е прекъсната по финансови причини, но отказа да уточни повече подробности. Не е известно каква сума дължи общината на телекомуникационната компания, нито в какъв период от среме сметките не са плащани. По неофициална информация към момента работещи са единствено мобилните линии на телефонната централа.

 

Димитринка Симеонова

 

С традиционната изложба на Сдружението на дупнишките художници ще започнат проявите по повод празника на Дупница 19 октомври. Откриването й е насрочено за 18 октомври от 17,30ч., а мястото е изложбена зала “Джамията”. Честванията послучай Деня на покровителя на града св. Иван Рилски ще продължат на 19 октомври от 10,30ч. на площад “Свобода” с изпълнения на общинския духов оркестър, тържествен водосвет и празнична програма, с участието на местни самодейци. В 16,30ч. в Околийска къща ще бъде открита изложба “Лица на класиката, модернизма и съвременното изкуство”, представяща творби от художествения фонд на община Дупница. За 17,30ч. е насрочено представяне на книгата “Опълченците на Дупница”, с автор д-р Венцислав Аракчиев, а от 19ч. започва премиерата на спектакъла “Спасителят” на драматичен театър “Невена Коканова”.

Dupnicanews.EU