Възражение срещу решението на Общинския съвет за разпределяне на държавната субсидия за дейността им, депозираха до областния управител секретарите на 12-те читалища в община Дупница. Недоволството им е насочено срещу текста, регламентиращ заделянето на 10% от годишната субсидия като резерв, който ще се разпределя в края на годината, в зависимост от изпълнението на програмата за читалищната дейност в общината. Според Закона за народните читалища, отпуснатите от държавния бюджет средства се разпределят от специална комисия, с представител на кметството и се предоставят на читалищата за самостоятелно управление, заявяват секретарите. Припомняме, те реагираха остро на критиките от страна на управляващите, насочени към недостатъчната им инициативност през годината и към начина, по който са изразходвани парите от субдисията. Читалищните дейци настояват и за отмяна на текста от същото решение, според който председателя на читалището е длъжен да се отчита пред Общинския съвет за извършените дейности и за изразходваните средства веднъж на всяко тримесечие. Те се позовават отново на Закона за народните читалища, където е записано, че отчитането става ежегодно до 31 март. Народните читалища са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни центрове, подчертават в жалбата си до губернатора секретарите.

Изабелла Соколова

Допълнителна автобусна линия до южната промишлена зона ще бъде открита в Дупница. Предложението е на кмета Атанас Янев и ще бъде обсъдено на предстоящата сесия на Общинския съвет на 19 май. Новата линия 3А ще допълва тарнспортното обслужване по линия 3. Тя ще обслужва пътниците от село Бистрица до ул. „Никола Малашевски”, където се намират голям брой предприятия и търговски складове. Автобусите ще тръгват в 6,45 от Бистрица и в 16,45 от спирка „Никола Малашевски”. Дължината на автобусната линия е 7,100 км, а времето за изпълнение на маршрута е 25 минути.

Изабелла Соколова

Съблечен до кръста и дремещ върху пейка мъж събра погледите на дупничани на площада днес по обед. Подмамен от поставените за предстоящите Майски празници на културата пейки, мъжът пренесе обедната си почивка на пъпа на града, изтягайки се върху една от тях.

Докато се наслаждаваше на хубавото време и слънцето, “ленивецът” първо събу обувките си, а после съблече и блузата си, която постави под главата си за възглавница. Така излегнат, като на плаж ентусиастът сменяше позицията на тялото си и се въртеше ту по корем, ту настрани или по гръб. Гледката развесели минувачите, които не спираха да шушукат и да сочат с пръст полегналият на площада мъж.

Димитринка Симеонова

Дупнишки полицаи задържаха извършители на кражба от вила в село Крайни дол, съобщиха от областната полиция. Трима приятели от Дупница, Пиперево и Джерман, проникнали във вилата и откраднали агрегат “Гардения” на 10 май през нощта. Те са на възраст 16, 20 и 28 години, известни на полицията с криминалните си прояви. Пълнолетните ще останат в ареста за 24 часа. Откраднатият агрегат е иззет от тях. Работата по случая, както и изясняването на принадлежността им към други извършени кражби продължава РУП - Дупница.

Dupnica.EU