Районен съд-Дупница постанови за втори път постоянна мярка „задържане под стража” за Николай Клисарски-Коко. Съдия Мая Гиздова отхвърли новото искане за по-лека мярка. То бе разгледано след края на днешното заседание по делото за закана за убийство, заведено от бившата му съпруга. Искането бе направено формално, тъй като Клисарски е с постоянна мярка "задържане под стража" и по разследването за производство и разпространение на наркотици, водено от Окръжна прокуратура - Кюстендил. Съдът не разреши съвместното разглеждане на гражданския иск на пострадалата с наказателното дело, но конституира Милена Игнатова като частен обвинител. Тя поиска 15 000 лева обезщетение за нанесените й неимуществени вреди. Показания по делото дадоха шестима свидетели, които изясниха детайли около периода на обвинението март-юни 2011г. Тогава на три пъти Клисарски е заплашил с убийство майката на двете си деца. Игнатова разказа пред съда за многобройните заплахи от страна на подсъдимия, както и за нанесен й побой. Клисарски получи право да задава въпроси към свидетелите и заради неспазване на правилата в съдебната зала му бяха отправени забележки от съдия Гиздова. По време на процеса, той бе под засилена охрана. На следващото заседание, насрочено за 23 януари, ще бъде разпитана и сестрата на сочения за наркобос Бойка Павлова. Съдът отхвърли искането на подсъдимия за изготвяне на психиатрична експертиза на Милена Игнатова като неоснователно.

Изабелла соколова

 

Районна прокуратура се е самосезирала и е започнала проверка на периода, в който ВиК-Дупница бе управлявано от инж. Василка Бельовска, съобщи на пресконференция независимият съветник Първан Дангов. Преписката е образувана след негово изявление преди две седмици, в което Дангов заяви, че при управлението на Бельовска дружеството е натрупало огромни загуби, като част от изградените обекти, като ул. „Цар Симеон Велики“, не са въведени в експлоатация, въпреки че строителството им е приключило преди няколко години. Първан Дангов е дал обяснения пред разследващи полицаи от РУП-Дупница. По думите му Държавното обвинение проверява одитните доклади за времето, в което ВиК-Дупница е ръководено от Бельовска, а документите, чието съдържание досега не е оповестявано се намирали на бюрото на председателя на Общински съвет Ивайло Константинов. Те са изискани от прокуратурата. Дангов съобщи още, че от днес не е член на групата на Коалиция за промяна в местния парламент в Дупница. Той е подал заявление за напускането й, а решението му е продиктувано от липсата на последователност за промяна, заложена в абревиатурата на групата. Независимият общински съветник критикува начинът, по който останалите двама членове на Коалиция за промяна Методи Стойнев и Стоян Шушков действат и счита, че няма какво повече да даде на групата. Припомняме, че именно Дангов наскоро обяви съмненията, че колегите му Стойнев и Шушков от Коалиция за промяна, както и Костадин Костадинов от ОДС, и Йордан Йорданов от ГЕРБ са били в конфликт на интереси, изпълнявайки общински поръчки по европейски проекти. Ресорната комисия, която няма правомощия да проверява избора и наличието на подизпълнители, обаче се произнасе, че съветниците не са сключвали договори с кметството и не са нарушили Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.

Димитринка Симеонова

Третокласници от ОУ”Св. Паисий Хилендарски” гостуваха днес на кмета Методи Чимев. Учениците участват в програмата „ Junior Achievement”, а техен ръководител е Мая Василева. Те попитаха градоначалника трудно ли е да си кмет и как да станат кметове като пораснат. Подробна информация за работата на общината като публична институция третокласниците получиха от зам.-кмета по социалните дейности Крум Милев и главния секретар Невена Манова. Те разказаха за структурата на кметството, задълженията на различните отдели, социалните дейности и събирането на данъци и не забравиха да зарадват с подаръци гостите си. Бъдещите предприемачи имаха за задача да се запознаят с работата на институциите и на частния бизнес. Глобалната тема, по която се обучават през настоящата година е „Нашият град”.

Dupnicanews.EU


 

Община Дупница отхвърли възраженията на жителите на дупнишкото село Джерман срещу изграждането на Регионално депо за битови отпадъци в тяхното землище. Отговор от кмета Методи Чимев е получен шест месеца след внасянето на възраженията, съобщи председателят на Инициативния комитет Борислав Тасков. В него е изразено становище по 6 от 11-те несъгласия с инвестиционното намерение, посочени от местните жители. В становището си, кметът Методи Чимев отхвърля опасенията, че близките отстояния на бъдещото депо до жилищни сгради, до река Джерман и до обработваема земя, ще окажат отрицателно въздействие. По повод близостта до бъдещата автомагистрала „Струма” и главен път Е-79 Тасков заяви, че депото с боклук ще се превърне в търсения от управляващите символ на Дупница за милионите пътуващи на „една ръка разстояние от него”. Няма отговор от кметството на възраженията относно т.нар. роза на ветровете, която според Инициативния комитет ще разнася вредните прахови емисии както до село Джерман и околните села, така и до южната част на Дупница. Според Тасков от общината не са извършени реални проучвания на посочените алтернативни площадки, а проучванията за терена в Джерман са направени „на тъмно” от февруари тази година. Следващите действия на Инициативния комитет ще бъдат обсъдени на събрание в село Джерман, насрочено за 18ч. в петък. На него са поканени всички общински съветници и депутати от региона, които са против изграждането на Регионалния център за битови отпадъци на определения терен. Въпросът за намерението на кметския екип вече е отнесен и към Брюксел, подчерта още Тасков, като отказа да коментира подробности.

Изабелла Соколова