Информационният портал! Новини от региона.

Да се проверят сделките за приватизация на банята и пресевната инсталация, собственост на Ивайло Константинов, поиска независимият общински съветник Първан Дангов. Настояването той оповести на пресконференция във връзка с вчерашните изявления на председателя на Общинския съвет, насочени срещу него. „Имат ли нещо общо двата терена с неговия приятел Валентин Каралиев, тъй като са приватизирани по времето, когато той беше зам.-кмет? Имат ли нещо общо с дейността на Караилиев като подизпълнител на общински обекти и това ли е цената на МОЛ-а, който единствен в страната се строи не нагоре, а надолу?”, попита Дангов. Според него изявленията на Константинов говорят за „дълбок комплекс, силно накърнено его, за личност, която се изживява като селски първенец, защото в София малко хора го забелязват”. „Заменихме двама консултанти със селски първенец начело на местния парламент”, заяви бившият кмет на Дупница. Той отрече някога да е имал бизнес отношения със собственика на „Феникс-Дупница” Кольо Илиев, както и да е упражнявал натиск върху Красимир Георгиев за закупуване на общински терени на занижени цени. Колкото до упреците, че се опитвал да кадрува в кметството, Дангов изтъкна, че председателят на Общинския съвет е потърсил мнението му при назначаването на зам.-кмета Олга Китанова, юристът Иван Бучов, изпълняващата длъжността главен счетоводител Иванка Терзийска и завеждащият отдел „Бюджет и финанси” Павел Петров, които той препоръчал като добри професионалисти. Според Първан Дангов, най-достойно е Ивайло Константинов да подаде оставка като председател на Общинския съвет, тъй като било проява на невежество да не знае, че язовир „Дяково” е държавна собственост и кмета няма правомощия да упражнява контрол върху дейността на ВЕЦ-Яхиново.
Изабелла Соколова

74 избирателни секции ще бъдат образувани в община Дупница за провеждане на националния референдум на 27 януари 2013г. Адресите и номерацията им са определени със заповед на кмета Методи Чимев. Броят на секциите се запазва както на последните проведени избори. Освен в града, жителите на общината ще могат да гласуват и в 16-те села. Те ще отговарят на въпроса „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?” Предстоят консултации за сформиране на секционните комисии в общината. Резултатите от гласуването ще бъдат обобщени от Районната избирателна комисия в Кюстендил. Представител на община Дупница в нея е Десислава Стойнева, която бе председател на Общинската избирателна комисия на местните избори преди година.
Изабелла Соколова

Редица нарушения са констатирани при проверка от РИОСВ-Перник на площадки за съхраняване и третиране на отпадъци, собственост на фирма „Феникс-Дупница”, която стопанисва и градското сметище, съобщи зам.-кметът Красимир Георгиев. Проверката е извършена по искане на кмета Методи Чимев. Единият общински терен с площ 3,7 декара е с предназначение за автосервиз, а се използва за събиране на отпадъци, което е незаконно, каза Георгиев. Още един общински имот, с площ 16 декара, пък е с предназначение за земеделска земя, но на него са складирани десетки тонове отпадъци. Експертите от РИОСВ установили, че отпадъците не са обособени в отделни зони по видове, както и че балиращата инсталация за хартия и полиетилен е монтирана незаконно. Според Георгиев, нарушенията са допуснати, тъй като договорите за наем на общински имоти са подписани в мандата на Първан Дангов като кмет, без да се уточни предназначението на имотите. Той изтъкна още близките отношения на Дангов с Кольо Илиев като причина за дългогодишни протекции от страна на местната управа над неговата фирма. Георгиев разказа и за организирана от екскмета и настоящ независим общински съветник среща с Илиев, на която Дангов настоял за съдействие, приятелят му, а според него и вероятен съдружник, да закупи съседни на предприятието му общински терени на цени, по-ниски от определените от лицензиран оценител. Очакваме кметът Чимев да прекрати договорите с фирмата на Кольо Илиев, заради неправомерното ползване на общински терени, заяви зам.-кметът по еврофондовете. До изграждането на Регионалния център на отпадъци, общината ще потърси друг оператор за съхраняване и третиране на боклука. Кметството е поискало от РИОСВ да извърши проверка и на градското сметище, което също се стопанисва от Феникс-Дупница. За редовното обгазяване на района около него и неизпълняваните задължителни дейности от фирмата вече са постъпвали десетки сигнали, каза още Красимир Георгиев и призова Първан Дангов да прекрати лобистката си дейност. Собственикът на фирмата Кольо Илиев коментира, че не се притеснява от извършената проверка, тъй като разполага с всички необходими за дейността си документи, както и че е готов винаги да съдейства на общината и не желае името му да бъде забърквано в политически интриги.
Изабелла Соколова

13-метрова елха вече се издига в центъра на площад „Свобода”. Коледното дръвче е закупено от Горско стопанство – Дупница, съобщиха от пресцентъра на общината. Украсяването му започна още днес, монтира се и празничната украса в идеалния център на града. Тържественото запалване на коледните светлини е предвидено за вечерта на 3 декември. Старт на празничната програма, подготвена от кметството, ще дадат момичетата от общинския мажоретен състав и танцьорките от фолклорния ансамбъл на читалище „Зора”.
Изабелла Соколова