50 000 лева от бюджета си отделя община Дупница за населеното място, в което бъде изграден регионалния център за битови отпадъци, реши днес Общинският съвет. Предложението направи групата на ОДС, а против него гласуваха социалистите и независимият Първан Дангов. Парите ще бъдат използвани за подобряване инфраструктурата на избраното село. Кметът Методи Чимев изрази готовност неговите жители да бъдат освободени от такса смет. Така до определяне на трета алтернативна площадка не се стигна. В сила остават вариантите в селата Джерман и Крайни дол. На заседанието стана ясно, че от поетия кредит от 300 000 лева, за досегашните проучвания са изразходвани 94 000 лева. Останалата част от сумата ще бъде получена след приключване на дейностите. Присъстващите на сесията експерти по проекта подчертаха за пореден път, че оптималният вариант е в село Джерман. Инвестиционните разходи за депото там възлизат на 35 милиона лева, а на втората площадка – в село Крайни дол – на 38 милиона лева. Депо на останалите 6 площадки ще струва значително по-скъпо. Точното място на определения край Джерман терен посочи кметът Методи Чимев. Той обясни, че съоръжението няма да се вижда от домовете на хората, а експертите потвърдиха,че са предвидени дейности, гарантиращи безопасната му работа. Председателят на Инициативния комитет против депото Борислав Тасков изтъкна, че Джерман е най-населеното село в общината, имайки предвид съотношението между жители и територия и че има подходящи терени в съседни общини. Аргументите си против регионалното депо изтъкнаха Първан Дангов и лидерът на БСП Станислав Павлов. Според тях въпросът с терена е предрешен от общинското ръководство, като е разработен идеен проект за село Джерман. Решението бе прието с 18 гласа „за”, четирима съветници се въздържаха, а петима бяха против.

Изабелла Соколова

 

Късно снощи е избухнал пожар в мазетата на жилищен блок, намиращ се на ул. „Хан Крум”1 в Дупница, в района на Минчовия площад. Огънят пламнал към 21 часа, а остър и задушлив дим изпълнил апартаментите до последния етаж на блока. Обитателите им били принудени да излязат извън жилищата си. Според тях потушаването на пожара било възпрепятствано от затруднената връзка с телефон 112, на който хората звънели многократно, за да поискат помощ. Пожарникарите обаче реагирали светкавично и потушили пожара. На мястото през нощта пристигнала и дежурна група от полицията, която направила оглед. Електрозахранването не бе възстановено все още днес преди обед. Пожарът е унищожил електрическата инсталация на мазетата и канализационните тръби, съобщиха от полицията. Унищожена е и част от зимнината на хората от блока. Няма пострадали хора, предотвратено е запалването на 10 съседни мазета. Все още не са ясни причините за възникване на пожара. Обитателите на блока допускат, че той е запален от клошари, които често се подслонявали в мазетата, тъй като входната врата не се заключва.

Dupnicanews.EU

Трима младежи от Дупница се опитали да ограбят златен накит от техен познат, съобщиха от полицията. Жертвата – 18-годишен младеж, бил изненадан от тримата пред дома си, докато се качвал в леки автомобил, с който ходел на училище. Тримата се настанили на предната и задни седалки, били с маски на главите, опрели нож на врата му. Те избягали веднага, след като не открили накита. Жертвата се обадил в полицията, настанен е в дупнишката болница с порезни рани на ръката. Двама от напададетиле са установени от дупнишките криминалисти още същия ден, а третият – вчера. Те са на 16 и 17 години. Срещу тримата е образувано дознание в РУП Дупница, за опит за извършване на грабеж нанасяне на лека телесна повреда.


В понеделник се очаква да встъпи в длъжност новият управител на ВиК-Дупница Илия Илиев. Тогава най-вероятно той ще бъде представен пред работниците и служителите на общинската фирма. „До 2-3 дни ще приключи процедурата в Агенцията по вписванията“, коментира Илиев. С вписването му като управител, ще бъде заличен досегашният временно изпълняващ длъжността Александър Перухов. Кметът на Дупница Методи Чимев е подписал заповедта за назначаване на Илиев на ръководния пост. Новият управител на ВиК напомни, че заради смяната на двама управители през последната година, настоява още с встъпването му в длъжност, да бъде извършен одит на общинското дружество. Припомняме, че изборът на Илия Илиев бе гласуван от местния парламент миналата седмица.

Димитринка Симеонова