Продължава започналата вчера полицейска проверка, по сигнал за купуване на гласове. Все още се разпитват лицата, задържани вчера в района на изборната секция в ромския квартал „Ценеви”, съобщи районният прокурор Величка Шопова. Разпитите трябва да докажат кога задържаните са се подписали в намерения списък с членове на „Евророма” и защо са го направили. Припомняме, по сигнал от щаба на ГЕРБ, са били установени собствениците на три посочени в него автомобила. Списъкът бил намерен в един от тях. Собственици на заведения в района на Механотехникума пък са отрекли твърдението, че от тях са били купени голямо количество кюфтета, използвани за агитация на ромите от квартала. Сигналът бе подаден в деня на изборите от кандидата за кмет Пламен Миланов срещу щаба на ГЕРБ. В прокуратурата не са получени сигнали за нарушаване избирателните права на гражданите в останалите 5 общини от региона, каза още прокурор Шопова.

Изабелла Соколова

Партия ЛИДЕР оспорва пред Централната избирателна комисия решението, с което Общинската избирателна комисия в Дупница заличи регистрацията на кандидата за кмет на Баланово Румен Митов. Той отпадна от надпреварата вчера през деня, след като бил забелязан да гласува не в селото, за чийто кмет се кандидатира, а на ул. "Цар Иван Шишман" в Дупница. След проверка, Общинската избирателна комисия установила, че Митов не отговаря на изискването за уседналост от минимум 4 месеца, и настоящия и постоянния му адрес към 23 октомври са в Дупница, а не в Баланово. Любопитното в случая е, че Митов печели изборите в селото. За него са гласували 136 избиратели. Втора остава досегашния кмет Наталия Пръжкова от ОДС. За неприятния изход от участието си в изборите, кандидатът на ЛИДЕР вини Общинската избирателна комисия. Като причина, той посочи, че регистрацията му за участие в местните избори е била одобрена, както от ОИК, така и от ЦИК, въпреки, че в нея е посочил действителния си адрес – на ул. "Цар Иван Шишман", където обитава наследствен апартамент. ЦИК предстои да вземе решение, от което ще стане ясно дали следващата неделя в Баланово отново ще има избори за кмет. Четирима са кандидатите за местен управник в селото. Освен ЛИДЕР, в надпреварата участват кандидатите на ГЕРБ, ОДС и СДС.

 

Димитринка Симеонова

 

48,2% или 21 184-ма от жителите на община Дупница са упражнили вчера правото си на вот, стана ясно след обявяването на окончателните изборни резултати. От тях 32, 95% са подкрепили кандидата на ГЕРБ Методи Чимев и 29,59% са гласували за Станислав Павлов от БСП. Двамата ще се борят за кметския стол на балотаж следващата неделя. Трети в надпреварата за градоначалник е Методи Стойнев от „Коалиция за промяна”, който е спечелил 7,39% от местния вот, а на четвърто място, с 5,54% остава кандидатът на коалиция АБВ Пламен Миланов. 1064 гласа в своя подкрепа е спечелил лидерът на СДС Пламен Данаилов, а кандидатът на Партия на зелените Йонко Гергов има 994 гласа. 650 души са дали вота си за Панчо Панайотов и 487 за Милен Попов. Д-р Тодор Пепелдийски, който влезе в надпреварата с подкрепата на РЗС събра 389 гласа, а с най-малко гласове остана кандидатът на БСД Радослав Радославов. 11 места в Общинския съвет са за ГЕРБ, 8 – за БСП, по 4 – за ЛИДЕР и ОДС. Водачите на листите на Партията на зелените Йонко Гергов и на НДСВ – Силвия Овчарченска също са избрани за общински съветници, както и Методи Стойнев и Стоян Шушков от „Коалация за промяна”. Като независим съветник в местния парламент влиза и бившият градоначалник Първан Дангов, който е събрал 1 109 гласа. 8 875-ма дупничани са дали гласа си за кандидат-президента Росен Плевнелиев, 5 858-ма – за Ивайло Калфин и 2 434-ма – за Меглена Кунева.

Изабелла Соколова

 

710 гласа е разликата в изборните резултати между кандидатите за кмет на Дупница от ГЕРБ и БСП. За кандидата на ГЕРБ инж. Методи Чимев са гласували 6 979 жители на общината, а за Станислав Павлов от БСП – 6 269 души, съобщи говорителят на Общинската избирателна комисия Вера Соколова. Двамата кандидати отиват на втори тур следваща неделя. 11 души ще представляват ГЕРБ в Общинския съвет. Избраните от БСП съветници са 8, по 4-ма от ЛИДЕР и ОДС. Двама съветници спечелиха места в дупнишкия парламент от местната коалиция “Промяна” и по един от НДСВ и РЗС. За кмет на село Бистрица е избран Васил Бански от БСП, на Джерман – Ангел Цветков от СДС. Най-много гласове в село Крайници е събрала Марияна Димитрова от ОДС. На втори тур ще се избират управници на три села. За кметски пост в Самораново ще се борят отново Борислав Костадинов от ГЕРБ и Евгени Чорбаджийски от БСП. В Яхиново на балотаж отиват Владимир Боцев от ОДС и независимата Софка Скоклева, а в Червен брег - Иванка Черешарска от ГЕРБ и Нели Георгиева от БСД.

Изабелла Соколова