„Вашият кмет е Методи Чимев, защото той е най-достойният да управлява Дупница”, заяви на среща с дупничани вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Да се срещнат със симпатизанти на ГЕРБ два дни преди изборите, дойдоха и народните представители от партията Валентин Микев и Емил Гущеров, както и областният управител Любомир Анчев и неговият заместник Даниела Годинова. „ГЕРБ е единствената национално отговорна партия, която успя за 4 години да изгради структури в цялата страна. За нас са важни всички общини, затова издигнахме кандидати за кметове на всички населени места, защото искаме да градим България”, каза пред събралото се множество симпатизанти зам.-председателят на партия ГЕРБ Цветан Цветанов. Той сподели, че при разходката си в центъра на Дупница е срещнал опоненти на партията, които демонстрирали агресивно поведение и отношение към нея. „Казах им, че въпреки техните убеждения, Методи Чимев ще бъде кмет на всички жители на общината. Ние сме позитивни и градивни, защото през последните 20 години на хората им омръзна от агресия и омраза”, подчерта Цветанов. Той призова всички дупничани да гласуват по съвест на 23 октомври, а високата избирателна активност ще покаже, че Дупница е избрала правилния кмет.

„Има особена символика в това посещение”, каза водачът на листата за общински съветници на ГЕРБ Ивайло Константинов. Той заяви, че сме свидетели на едно политическо инженерство, което цели единствено да бъдат откраднати гласове от ГЕРБ. „Призовавам ви да не се поддавате на натиск, тъй като политиката на правителството е да защитава свободното право на глас. Срещу нас стоят само стари муцуни, които доведоха Дупница до сегашното положение”, категоричен бе Константинов. Народният представител Валентин Микев допълни, че вижда в лицето на инж. Методи Чимев победител, който дупничани ще подкрепят заради интелигентността и куража му. Дупница да се превърне в достойно място за живеене и истински европейски град пожела на съгражданите си депутатът Емил Гущеров. Той отбеляза още, че отчетът на кмета Атанас Янев за неговия управленски мандат е бил опит за „замазване на очите”. Успех на инж. Методи Чимев и спечелване на изборната надпревара още на първия тур пожелаха областният управител Любомир Анчев и неговият заместник Даниела Годинова, а кандидатът за общински съветник Красимир Георгиев изрази увереност, че след неделя Дупница отново ще бъде град на свободата.


Изабелла Соколова

Всеки сигнал за търговия с гласове ще бъде проверяван от дежурните прокурори в деня на изборите, съобщи районният прокурор на Дупница Величка Шопова. През целия ден, дежурни ще бъдат Марияна Кожухарова и Михаил Крушовски, както и районният прокурор. При всеки сигнал, включително и при устните, ще бъде извършвана незабавна проверка, а при информация за по-сериозни нарушения, прокурорите ще посещават и избирателните секции, уточни прокурор Шопова. Телефоните за сигнали в прокуратурата са 5 09 64 и 5 09 65. Община Дупница обяви телефон, на който хората с увреждания могат да поръчат безплатен транспорт до секцията, в която ще гласуват в неделя, това е 0886 445 255. Обезпечена е и охраната на местата за гласуване и съхраняване на бюлетините, както и на обществените места в деня на изборите, съобщиха от полицията.

Изабелла Соколова

453-ма младежи от община Дупница ще упражнят за първи път правото си на вот на местните избори, съобщиха от дирекция ГРАО в кметството. Всички те са навършили пълнолетие от началото на годината до 23 октомври. 366-ма от младите хора са в града, а 87 живеят в селата. 53 045-ма души наброява населението на община Дупница към 22 юни, според общия списък за избор на кмет и общински съветници. До момента то е нараснало с близо 200 души, което е и разликата с населението според списъка за избор на президент, обясни завеждащият ГРАО Росица Диканска. Това са хора, които са се регистрирали с постоянен адрес в общината след минималния срок за уседналост и могат да гласуват тук само за президент. 99-годишната Стоянка Стоилкова от село Крайници пък е най-възрастният жител на общината, който може да избира местни управници.

Изабелла Соколова

"Община Дупница не е във фалит, а атаката срещу местната управа е предизборна", заяви кметът Атанас Янев по време на отчета си за края на мандата. В Спортната зала, да подкрепят досегашния градоначалник, присъстваха и неговият заместник Йордан Йорданов, главният счетоводител Васил Попов и председателят на Общинския съвет Явор Тодоров. “Хората, които ме атакуват, бяха общински съветници и са гласували твърдо “за” взетите кредити”, подчерта Янев и попита защо при представяното като трагично състояние на общината, за кметския стол се борят 10 кандидати. Подробният финансов отчет според кмета доказва, че общината има пасив от само 877 хиляди лева. До посочената сума се стига, като от представените като задължения 18 200 000 лева се приспаднат 3,5 милиона по ЕСКО-договора за ремонт на две училища,които трябва да се изплатят до 2017г. Кметският екип приспада от натрупания дълг и оставащите 2 194 000 лева по облигационния заем, дължими до 2014г., както и 929 хиляди лева по заема за енергийна ефективност, чийто падеж е в края на 2013г. Приспадат се и 3 300 000 лева, които строителното министерство все още не е превело на общината за извършените ремонти на междуселските пътища. От общия дълг се изваждат и 6 200 000 лева, които трябва да влязат в общинската хазна като местни данъци, такси и наеми. “Почти толкова дължим и на фирмите-доставчици”, подчерта кметът. Той каза още, че кредитите на общината се обслужват коректно, а има възможност и за разсрочване на оставащите задължения, така че изплащането им няма да тежи на следващите управници. Отново световната икономическа криза бе посочена като причина за неизпълнението на общинските бюджети през последните 4 години. Загрижеността на кметския екип към тежкото положение на хората и местните фирми пък били в основата, да не се предприеме събиране на дължимите вземания по съдебен ред. Кметът за пореден път изтъкна ремонтираните детски градини и училища, изграждането на парк “Рила” и спечелени проекти за близо 17 милиона лева.В емоционалното заключение на отчета си, Янев се извини на учителите за забавените заплати. Той призова дупничани, за следващи управляващи да изберат хора, които ще продължат започнатото от неговия екип и ще милеят за Дупница.


Обзор на работата на Общинския съвет направи неговият председател Явор Тодоров. Той оповести пълното единодушие на бившите съветници от 7 партии, както при гласуването на общинските кредити, така и при увеличението на местните данъци и такси. В края на срещата с граждани в Спортната зала, кметът стана почетен член на дупнишкия клуб по делтапланеризъм, а неговият председател Петьо Кюркчийски му връчи и безплатен ваучър за полет. Благодарност към градоначалника изказа директорът на детска градина “Калина” Райна Хаджийска”, която подчерта значението на построения Център за работа с деца с увреждания.

Изабелла Соколова