Информационният портал! Новини от региона.

53-годишна жена от Дупница е пострадала вчера при катастрофа, съобщиха от пресцентъра на полицията. Тя е пътувала в лек автомобил ВАЗ, а инцидентът се случил на Аракчийския мост. 21-годишен водач на „Опел” отнел предимството на колата, в която се возела пострадалата жена. Вследствие на сблъсъка, тя е с фрактура на дясната ръка. Настанена е за лечение в дупнишката болница. По случая е образувано дознание.
Dupnicanews.EU

496 000 лв. е похарчила местната управа в Дупница за плащания по граждански договори от януари до август 2011 г., съобщи зам.-министърът на финансите Владислав Горанов. Базирайки се на официалните отчети, предоставяни от кметството на Министерство на финансите, той уточни, че още към 31 август община Дупница почти е достигнала годишния лимит от средства за обезпечаване на граждански договори, заложен в общинския бюджет. Очакванията на финансовото ведомство са до края на годината плановите разходи в това перо, възлизащи на 513 000 лв. да бъдат надхвърлени с ¼. В сумата са включени и средствата, изплащани от община Дупница за обещетения по Кодекса на труда. От министерството не разполагат с информация за извършване на какви дейности са сключените от общината граждански договори.
Димитринка Симеонова

Библиотеката при читалище „Зора” в Дупница се присъединява с подписка към Националната кампания за възраждане на библиотеките. Заедно с останалите културни институции , както и със съюзите на писателите и преводачите в България, дупнишките библиотекари настояват за спешно приемане на стандарт за библиотечно-информационното обслужване, съизмерим с международния. Отвореното писмо е адресирано до премиера Бойко Борисов, както и до министрите на финансите, образованието и културата. В него се настоява още за незабавно актуализиране програмата на културното министерство за обновяване на библиотечните фондове. „От 2008г. в 90% от българските библиотеки не е постъпила нито една нова книга, а през последните 20 години училищните библиотеки са намалели наполовина”, се сочи в писмото. „В най-голямата дупнишка библиотека за последен път са купувани книги също преди 3 години, след спечелен проект към Министерство на културата и веднъж за същия период със средства на читалището”, коментира главният библиотекар Снежана Дикова. Тя подчерта още, че отпусканата държавна субсидия не достига и за обновяването на фонда се разчита само на европроекти и дарения.
Снежана Дикова

Ревизия във всички общински фирми готви ГЕРБ-Дупница, ако спечели предстоящите местни избори. Намерението беше заявено от бизнесменът Ивайло Константинов, който е водач на листата с кандидати за общински съветници на пресконференция днес. От ГЕРБ представиха своито мерки за излизане от тежката ситуация минути, след като зам.-министърът на финансите Владислав Горанов обяви, че общината е натрупала задължения в размер на над 18 млн. лв., а до седмица заради системно нарушаване на финансовата дисциплина на настоящия кмет Атанас Янев ще бъдат връчени 14 акта. От ГЕРБ са категорични, че дейността на общинските фирми ще бъде оптимизирана, а тези, които водят до финансови загуби ще бъдат закрити. Преразглеждане се очаква и в щата на общинската администрация, за който ГЕРБ подготвя сравнение с този на столична община. На повторна проверка се очаква да бъдат подложени и всички задължения, натрупани от кметството през последните четири години. “В 30-дневен срок ще имаме скенер на ситуацията, а в 60-дневен срок ще представим екшън-план с конкретни очаквания в областта на финансите”, подчерта Ивайло Константинов. От екипът на ГЕРБ-Дупница са категорични, че ниската събираемост на местните данъци в момента се дължи на факта, че те са едни от най-високите в страната. “Разумният данък означава плащане. Ще работим в посока намаляване на данъците, за да може всеки да си позволи да ги плаща”, изтъкна още Константинов. Той прогнозира, че напрежението сред кредиторите на общината, чиито вземания надхвърлят 6 млн. лв., ще ескалира веднага след смяната на местната власт и изрази опасение, че ако не бъдат предприети конкретни действия, Дупница ще се превърне в разпадащо се село. Кандидатът за кмет на община Дупница, издигнат от ГЕРБ инж. Методи Чимев от своя страна заяви, че тежката финансова криза, в която се намира общината може да бъде преодоляна само с помощта на управляващата партия. Ситуацията, в която се намира общината в момента, той определи, като “провал”. Пълно съдействие от страна на държавата декларира зам.-министър Владислав Горанов за екипа на ГЕРБ-Дупница след 23 октомври. "Можем да работим активно за управлението на града, за преструктурирането на общинските финанси", подчерта Горанов. Идеята се след изборите да се пристъпи към пълна инвентаризация на задълженията, възоснова на която ще бъде преценено кои от тях може да бъдат редуцирани. Това е възможно в случаите, в които дейностите не са били довършени докрай или калкулираната печална е завишена, обясни зам.-министърът на финансите.
Димитринка Симеонова